top of page

Akran Danışmanlığı Nedir?

Ben, Verda Aydın, okullara gidip verdiğim seminerlerle ve öğrencilerle yaptığım konuşmalarla bir akran danışmanlığı gösterdiğimden bahsettim. Gidip insan hakları hakkında interaktif bir sunum yaparak hem ilkokul hem ortaokul öğrencilerinin bu duruma karşı olan farkındalığını artırıp hem de onların düşüncelerini duyma fırsatına eriştim mesela. Bunu yaparken kendi düşüncelerimi onlara empoze etmeye değil sadece onlara yorum yapabilmeleri için gerekli bilgiyi vermeye özen gösterdim. Tabii ki yer yer kendi düşüncelerimi de ifade ettim ve aynı fikirde olmayanlarla profesyonel bir şekilde fikirlerimizi tartıştık. Kaliteli bir ortamda kaliteli bir aktivite gerçekleştirebildiğimizi ve çocukların daha tek basamaklı yaşlarda ne kadar olgun olabildiğini de görmüş oldum.

Ben akran danışmanlığının farkındalık artırma yönüyle ilgilendim ama bundan çok daha fazlası var.

Akran danışmanlığı, benzer zorluklarla karşı karşıya olan veya benzer deneyimleri olan kişiler arasında destek ve rehberlik sağlamak için yapılan bir tür danışmanlıktır. Akran danışmanları, danışmanlık becerileri konusunda eğitim almış kişilerdir ve zor durumda olanlar için duygusal destek, rehberlik ve bilgi sağlamaktadır.

Akran danışmanlığı farklı ortamlarda ve kişilerin ihtiyacına göre farklı şekillerde yapılabilir. Örnek olarak;

  1. Akran destek grupları: Benzer zorluklarla karşı karşıya olan kişiler, ruh sağlığı sorunları veya bağımlılık gibi, bir araya gelerek birbirlerine destek ve cesaret sağlar.

  2. Akran mentorluğu: Başarılı bir şekilde geçirdiği bir zorlukla ilgili, örneğin okula geri dönme veya bağımlılıktan kurtulma, gibi kişiler, aynı deneyimleri yaşayan diğerlere rehberlik ve destek sağlar. (komşularıma İngilizce dersleri veriyorum ve bu da bir tür akran danışmanlığı)...

  3. Akran danışmanlık hattı: Eğitimli akran danışmanlar, zor durumda olan kişilerin, intihar önleme veya şiddet mağduru destek gibi, duygusal destek ve bilgi sağlamak için mevcuttur.

  4. Okullarda akran danışmanlık: Akran danışmanlar, öğrencilerin, zorbalık, stres veya ilişki sorunları gibi zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında destek ve rehberlik sağlar.


Not: Akran danışmanlığı, kişilerin benzer zorluklarla veya deneyimlerle karşı karşıya kaldıklarından anlayan ve bunları yaşayan birinden destek almalarını sağlar. Ancak, akran danışmanlığı profesyonel danışmanlığın yerini almamalı ve özellikle ciddi durumlar için kullanılmamalıdır.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page